Trump na nederlaag: Reken op wereldwijde heffing van10 procent
WORTHY NEWS/DE COUTUREKRANT - 21 februari 2026 - WASHINGTON — De Amerikaanse president Donald J. Trump heeft vrijdag het Hooggerechtshof veroordeeld nadat het de door zijn regering ingestelde tarieven op individuele landen had geblokkeerd.
Hij noemde de uitspraak een grote tegenslag, maar beloofde in plaats daarvan een wereldwijde heffing van 10 procent in te voeren.
In één van zijn belangrijkste juridische nederlagen sinds zijn terugkeer in het Witte Huis oordeelde het hoogste gerechtshof van het land met 6 tegen 3 stemmen dat Trump zijn uitvoerende bevoegdheden had overschreden door eenzijdig tarieven op te leggen aan specifieke landen.
Trump haalde fel uit naar de rechters die zich tegen zijn regering keerden, noemde hen "schoothondjes" en beschuldigde het hof ervan zijn handelsagenda te ondermijnen.
Ondanks de uitspraak reageerden de financiële markten positief, met stijgende aandelenkoersen omdat beleggers de grotere juridische duidelijkheid leken te verwelkomen. Trump zei dat hij snel zou overgaan tot de invoering van een breder wereldwijd tarief van 10 procent, met het argument dat dit de juridische toets zou doorstaan.
"We gaan door. We zullen meer geld kunnen binnenhalen," beloofde Trump, verwijzend naar een juridische mogelijkheid genaamd Sectie 122.
UITSPRAAK VAN HET HOF BEPERKT BEVOEGDHEDEN
Onder Sectie 122 zijn tarieven echter tijdelijk en duren ze niet langer dan 150 dagen, tenzij het Amerikaanse Congres ze verlengt.
Trump zei dat zijn regering onderzoek doet op basis van andere bevoegdheden om tarieven op te leggen voor nationale veiligheidsdoeleinden of om handelsonevenwichtigheden te corrigeren.
Door de noodbevoegdheden van de Amerikaanse president te beperken, heeft het Hooggerechtshof hem echter de mogelijkheid ontnomen om op geloofwaardige wijze te dreigen met het snel opleggen van tarieven aan Europese landen die zich verzetten tegen zijn plan om Groenland te annexeren, of aan landen die zaken doen met Iran, aldus commentatoren.
Het hof heeft de wereld er ook op gewezen dat Trump te maken heeft met binnenlandse beperkingen op zijn ambities om andere landen naar zijn hand te zetten.
"Wat het Witte Huis na Trumps nederlaag voor een Hooggerechtshof vol door hem benoemde rechters niet heeft gezegd, is dat deze uitspraak de regering een kans biedt", aldus financieel nieuwsbureau Bloomberg News.
MARKTEN STIJGEN DOOR AFNAME VAN DE ONZEKERHEID
"Wat er nu uitziet als een gênante tegenslag, biedt Trump de mogelijkheid om zijn tarieven te herzien, die volgens peilingen impopulair zijn bij de kiezers."
Uit een peiling van NPR-PBS News-Marist in december bleek dat slechts 36 procent van de Amerikanen Trumps economisch beleid goedkeurde, terwijl twee derde zich zorgen maakte over de impact van de tarieven op hun financiën.
Hoewel verwacht wordt dat de tarieven van minstens 10 procent van kracht blijven, leken de markten de uitspraak van het hof van vrijdag te waarderen.
De ontwikkelingen zullen waarschijnlijk de druk op de Europese Unie en andere handelspartners die getroffen worden door de Amerikaanse tarieven verlichten.
Sommige van deze partners hadden eerder hun bezorgdheid geuit over Trumps handelsbeleid.









