• Milaan: Marina Rinaldi presenteert Sara Battaglia

  • Addy van den Krommenacker showt in Gambia

  • Paul Schulten 40 jaar in het vak

  • Avontuurlijke clipper zeilrace om-de-wereld met de Perseverance

  • Beroemde Schotse motorkappen dreigen te verdwijnen

  • Het meest geliefde plein in Sevilla: Plaza de España

  • De Mesdag Collectie uit Den Haag toont Sprekende Bomen

  • TOI & MOI van BIGLI voor valentijn

  • Addy showt met koninklijke glamour in Palazzo Brancciato -1-

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Best dressed lawyer!

Bos & Baruch Podcasts

 

 

PodCast 12 :
Is automobilisten pesten echt nodig - Twijfels over het klimaatevangelie - Zoeken naar praktische oplossingen - De onvermijdelijke Beterweters blijven trots met hun fouten doorgaan - Interessante theorie over de overeenkomst van elementen uit de quantumtheorie en paranormaal denken over levensvormen - Soms is onze grote wereld toch heel klein - Regeringsleiders op de wereldtop over de ontbossing van de Amazone om de longen van de wereld te beschermen - Grensoverschrijdend gedrag is een categorie apart.

PodCast 13 :
Bootramp voor de kust van Ameland - Gevolgen voor ons Erfgoed de Waddenzee - Brandgevaar elektrische auto's mogelijk onderschat - Kamervoorzitter Khadija Arib (on)terecht de maat genomen door anonieme beschuldigers. Wie zei wat? Uitvergroot door 'deftige roddeljournalistiek' - Macht en tegenmacht op de balans vooral in politiek en sport - Onvolledige discussie over het Nederlandse Kabinet - The Black Day in New Delhi en het leven van de Dalit of Onaanraakbaren in India. Een onverzoenlijke hardheid van het regime daar isoleert grote groepen anders gelovigen waaronder ook miljoenen christenen tot leven in afschuwelijke omstandigheden aan de onderkant van de maatschappij.

Nieuwe lasertechniek moet 'forever chemicals' vervangen

nltmfcvDOOR: ELIAN BRON / - 30 juli 2026 - VILNIUS/LITHUANIA- Bepaalde ontwikkelingen hebben grote gevolgen. PFAS, de beruchte 'forever chemicals', liggen al jaren onder vuur. 

De stoffen worden gebruikt in talloze producten, van kleding en cosmetica tot meubels en keukengerei, maar worden ook in verband gebracht met ernstige gezondheidsproblemen.

De druk op Europese overheden neemt ondertussen toe. Milieuorganisatie ClientEarth heeft een klacht ingediend tegen België vanwege de aanpak van PFAS-vervuiling. 

Ook Zweden wil het gebruik van deze stoffen in verschillende consumentenproducten verder terugdringen.

Volgens de Litouwse ondernemer Nikolajus Gavrilinas, medeoprichter en directeur van het bedrijf LITILIT, kunnen nieuwe lasertechnieken een deel van de oplossing vormen.

Het bedrijf ontwikkelt zogenoemde femtosecondelasers, die lichtpulsen afgeven die zo kort zijn dat zij het oppervlak van materialen kunnen veranderen zonder deze te beschadigen. 
Daardoor kunnen materialen waterafstotend worden gemaakt zonder dat daarvoor een chemische coating nodig is.

Deze technologie zou in de toekomst kunnen worden toegepast op onder meer kleding, glas, metaal, steen, meubels en onderdelen van gebouwen.

Gavrilinas wijst erop dat de overstap naar veiligere technieken alleen mogelijk is als de productie van deze geavanceerde lasers verder wordt opgeschaald. Daarom bouwt LITILIT momenteel een nieuwe fabriek in Vilnius.

Milieuorganisaties waarschuwen al langer dat Europa achterloopt bij het terugdringen van schadelijke stoffen.

De vraag is nu of technologische innovaties, zoals de femtosecondelaser, een belangrijke rol kunnen spelen bij het vervangen van

de omstreden 'forever chemicals'.