Oekraïne doodt 5 Russen tijdens NAVO bijeenkomst
WORTHY NEWS/DE COUTUREKRANT - 29 november 2023 - Oekraïne zegt dat het vijf hooggeplaatste Russische functionarissen heeft gedood in een gebied dat deels door Russische militairen is bezet. De aanval komt op het moment dat de invasie van Rusland in Oekraïne zijn 22e maand ingaat en de militaire NAVO-alliantie de besprekingen over de toekomstige uitdagingen stopzet.
Kiev zei woensdag dat de vijf hooggeplaatste Russische functionarissen zijn omgekomen bij een Oekraïense aanval op een gebouw in een bezet deel van de Kherson-regio. Het Nationale Verzetscentrum van Oekraïne, een tak van de Oekraïense strijdkrachten, zei dat de aanval gericht was op een bijeenkomst in het dorp Yuvileyne. Het voegde eraan toe dat het vóór de staking informatie had ontvangen over de verblijfplaats van de functionarissen en van wat het ‘ondergronds’ verzet noemde en bezorgde bewoners.
De aankondiging op sociale media ging vergezeld van foto’s van een gebouw van twee verdiepingen waarvan het dak gedeeltelijk verwoest was en veel ramen waren weggeblazen. Er kwam geen onmiddellijke reactie vanuit Moskou, maar de aanval kwam nadat Oekraïne zei dat het 21 van de 21 nachtelijke drone-aanvallen had afgeslagen. Oekraïne had echter ook te maken met causale gevolgen, waarbij de autoriteiten bevestigden dat Russische granaten dinsdag huizen troffen, waarbij vier mensen om het leven kwamen en minstens vijf gewond raakten in de zuidelijke stad Nikopol.
Bovendien werd Marianna Budanova, de vrouw van het hoofd van de Oekraïense inlichtingendienst, Kyrylo Budanov, naar verluidt vergiftigd en behandeld in het ziekenhuis. Ambtenaren zeggen dat ze naar verluidt ziek werd na het eten van voedsel dat was doorspekt met ‘zware metalen’, het laatste in een reeks van dergelijke gevallen die aan Rusland werden toegeschreven. Moskou heeft de beschuldigingen echter niet bevestigd.
En nu de oorlog zijn 22e maand ingaat, worden de gevechten belemmerd door te verwachten tornado's als gevolg van stormen in het Zwarte Zeegebied, waarbij tenminste veertien mensen omkwamen en ruim twee miljoen mensen in Rusland en Oekraïne zonder elektriciteit kwamen te zitten.
Maar ondanks honderdduizenden doden of gewonden zei de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmytro Kuleba tegen de bondgenoten van Oekraïne: “Jullie weten dat we door moeten gaan. We moeten blijven vechten. U weet dat Oekraïne zich niet zal terugtrekken. Ons strategische doel is onze territoriale integriteit binnen internationaal erkende grenzen.”
Hij sprak in Brussel op een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van de militaire NAVO-alliantie die NAVO-secretaris-generaal Jens Stoltenberg als historisch omschreef. “Vooral vandaag, wanneer we een historische bijeenkomst gaan houden, een bijeenkomst van de Oekraïense NAVO-raad op ministerieel niveau. En deze bijeenkomst laat zien dat Oekraïne steeds dichter bij de NAVO komt. En tijdens de bijeenkomst gaan we bespreken hoe we uw pad naar het NAVO-lidmaatschap kunnen ondersteunen”, zei hij tegen de Oekraïense minister.
Hij voegde eraan toe dat Oekraïne de Russische zwarte vloot had teruggedrongen, routes had geopend voor graanexperts en de mondiale voedselzekerheid had versterkt.
En er was ook uitstekend cultureel nieuws voor Oekraïne: na een jarenlang juridisch geschil werden honderden Krim-artefacten die vastzaten in een Nederlands museum teruggestuurd naar Oekraïne. Ze zaten in het ongewisse na de Russische annexatie van het Oekraïense schiereiland de Krim.