Pinkstergemeenten in Wit-Rusland in beroep tegen liquidatie
WORTHY NEWS/DE COUTUREKRANT - 5 december 2023 - MINSK/BOEDAPEST - Eén van de grootste pinkstergemeentes in het autocratisch geregeerde Wit-Rusland heeft beroep aangetekend tegen plannen van de autoriteiten om de kerk te ‘liquideren’ nadat het gebouw al was verwoest. De New Life Pinksterkerk in de hoofdstad Minsk is in beroep gegaan tegen een uitspraak van een lagere rechtbank die haar dwong alle activiteiten te beëindigen, zo hoorde Worthy News&Nieuwspartner De Couturekrant maandag.
Het was niet meteen duidelijk wanneer het Hooggerechtshof van het land erover zou beslissen. Als het echter de uitspraak van vorige maand handhaaft, zou elke activiteit van christenen die verband houden met New Life kunnen leiden tot vervolging en gevangenisstraf, zeggen experts. De rechtszaak komt slechts enkele maanden nadat het kerkgebouw van New Life in Minsk in pan lag nadat het met een bulldozer was verwoest, blijkt uit beelden gezien door Worthy News&Nieuwspartner De Couturekrant.
De vernietiging van het gebouw op 20 juni werd naar verluidt bevolen door een bouwbedrijf dat eigendom was van het Uitvoerend Comité van de stad Minsk. Pastor Vyacheslav Goncharenko van New Life noemde de sloop een voorbeeld van ‘flagrante wetteloosheid’ in een video die werd opgenomen terwijl het gebouw werd afgebroken. Maar voegde hij er aan toe: ‘God ziet alles, en hij ziet vandaag ons lijden, verdriet en pijn. Hij ziet vandaag de dag ook de bespottging door slechte mensen. Hij ziet hun godslastering.”
De Pinksterkerk, die in 1992 begon en ongeveer 1.500 leden telt, staat door de jaren heen onder steeds grotere druk van de autoriteiten, zeggen christenen die bekend zijn met de situatie.
In 2002 kocht New Life een voormalige koeienstal in het Frunze-district aan de westelijke rand van Minsk en verbouwde deze tot een modern gebouw. De kerk probeerde herhaaldelijk de wettelijke benaming van het gebouw te veranderen in 'een religieus gebouw' maar slaagde daar niet in.
In februari 2021 werd de kerk door politie en gerechtsdeurwaarders met geweldt het gebouwuit gezet, herinnert pastor Goncharenko zich. “We hadden nog maar één dag de tijd om onze eigendommen weg te halen vóór de ontruiming, en we mochten niet veel dingen meenemen die tot de kerk behoorden en in een ander gebouw gebruikt konden worden.” Christenen zeggen dat de uitzetting mogelijk is ingegeven door een video die de kerk online heeft geplaatst en waarin wordt geprotesteerd tegen vermeende verkiezingsfraude na de betwiste presidentsverkiezingen in 2020, toen duizenden werden gearresteerd.
Wit-Rusland wordt sinds 1994 met ijzeren vuist geregeerd door president Alexander Loekasjenko. Oppositiefiguren en anderen die als gevaarlijk worden beschouwd voor zijn bewind, waaronder toegewijde christenen, worden onderworpen aan zware straffen.
De Verenigde Staten, Canada, de Europese Unie en Groot-Brittannië hebben sancties Wit-Rusland sancties opgelegd vanwege vermeende politieke onderdrukking. Vorig jaar werden verdere sancties opgelegd naar aanleiding van de rol van het land in de Russische invasie van Oekraïne. De internationale druk heeft echter niets veranderd aan de situatie van de New Life Pinksterkerk, die gedwongen werd bijeen te komen op een parkeerplaats nadat ze uit haar gebouwen was verwijderd.
Op 1 september vorig jaar stuurde New Life een brief naar het Uitvoerend Comité van de stad Minsk met het verzoek om toestemming voor buitenaanbidding: “Wij zijn geen wetsovertreders; wij zijn de beste burgers van dit land. We willen graag gelijke rechten hebben als andere bekentenissen en het respect van functionarissen, evenals steun voor het uitoefenen van onze rechten op vrijheid van religie en het houden van aanbiddingsbijeenkomsten”, schreven ze.
Ze vroegen ook de in beslag genomen gebedsruimte van de kerk terug, maar als reactie daarop verboden de autoriteiten kerkelijke bijeenkomsten, zo bleek uit de documenten.
Nadat de kerk op 18 september 2022 haar zondagsdienst op de parkeerplaats van de kerk had voortgezet, werd dominee Goncharenko de volgende dag op het politiebureau ontboden.
Vervolgens werd hij gearresteerd en kreeg hij een boete van twee maanden gemiddeld loon voor deelname aan de buitendienst, zeiden christenen.
Een week later onderbrak de politie een eredienst in de open lucht, waarbij naar verluidt iedereen werd gearresteerd die niet wegging. En aandrong op meer gebeden. Sindsdien komt de New Life Pinksterkerk online bijeen en ‘leent ze het gebouw van God’s Grace Church in Minsk voor persoonlijke bijeenkomsten’, vertelden de christenen.
Toch vreest New Life Pastor Goncharenko dat zijn gemeente ondergronds zal worden gedwongen: “Niemand zal ons een religieus gebouw verkopen, en religieuze gemeenschappen mogen geen reguliere religieuze bijeenkomsten houden in een niet-religieus gebouw.”
Hij heeft tegen zijn kerkleden gezegd: “Beste vrienden, broeders en zusters, ik wens jullie geduld, geloof en liefde… ik hou van jullie; we zullen samen voorwaarts blijven gaan, en laten we geduldig zijn en zien wat God voor ons allemaal heeft voorbereid.’ VOMC, dat de kerk steunt, vertelde Worthy News&Nieuwspartner De Couturekrant dat het hoopt dat “God wijsheid zal geven aan pastor Goncharenko en de andere leiders van deze volhardende kerkgemeenschap terwijl zij de beste aanpak bepalen voor de voortzetting van hun diensten in de komende dagen. ”
Het riep zijn aanhangers op om “te bidden dat het Hooggerechtshof een gunstige beslissing zal nemen.