Eerste hulpvluchten VS naar Gaza; 30.000 maaltijden verstrekt
WORTHY NEWS/DE COUTUREKRANT - 2 maart 2024 - GAZA CITY/JERUZALEM – De Verenigde Staten voerden hun eerste luchtdropping met hulp voor Gaza uit in de oorlog tussen Israël en Hamas, waarbij meer dan 30.000 maaltijden werden gedropt door militaire vliegtuigen, zeiden functionarissen zaterdag. Drie Amerikaanse C-130 Hercules-transportvliegtuigen hebben de hulpgoederen vanuit de lucht gedumpt in samenwerking met de Jordaanse luchtmacht, zo maakte het Central Command (CENTCOM) van het Amerikaanse leger bekend. De luchtlandingen dragen bij aan “de voortdurende inspanningen van de Amerikaanse regering om levensreddende humanitaire hulp te bieden aan de mensen in Gaza”, benadrukte CENTCOM. “We zijn bezig met de planning voor mogelijke vervolgmissies voor hulpverlening vanuit de lucht”, voegde het eraan toe.
De vrachtvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht gooiden naar verluidt 66 pallets boven het zuidwesten van Gaza, met daarin meer dan 38.000 kant-en-klare maaltijden. Hun missie kwam een dag nadat de Amerikaanse president Biden had gezegd dat de Verenigde Staten de hulp aan de Palestijnen in Gaza zouden stopzetten, die volgens hem in wanhopige nood verkeren vanwege de oorlog tussen Israël en Hamas.
Het gewapende conflict werd veroorzaakt door de aanval van Hamas op 7 oktober in Israël, waarbij 1.200 mensen om het leven kwamen, onder wie verkrachte vrouwen en kinderen. De dropping van de hulp van zaterdag komt twee dagen nadat naar verluidt meer dan honderd Palestijnen zijn omgekomen toen Israëlische troepen het vuur openden rond een konvooi hulpvrachtwagens in het noorden van Gaza. Israël heeft ontkend dat het opzettelijk burgersmenigten heeft aangevallen en zegt dat de meesten zijn omgekomen bij een oogje op hulpkonvooien.
Het Israëlische leger zei dat soldaten alleen schoten op een kleinere, boze groep die zich van de vrachtwagens verwijderde en een Israëlisch controlepunt in Gaza bedreigde. Het door Hamas geleide ministerie van Volksgezondheid suggereerde dat het incident van donderdag de wanhoop benadrukte als gevolg van de wijdverbreide honger. Het zei dat het aantal kinderen dat stierf door ondervoeding en uitdroging in ziekenhuizen in de noordelijke Gazastrook is gestegen tot 10 als gevolg van een gebrek aan hulp in de belegerde Palestijnse enclave.
Israël beweert dat Hamas konvooien heeft misbruikt om wapens en troepen te vervoeren en dat veel hulp bij de strijdkrachten van de groep terecht is gekomen. Volgens de Palestijnse vluchtelingenorganisatie UNRWA van de Verenigde Naties was Gaza afhankelijk van een gestage stroom van 500 bevoorradingsvrachtwagens per dag. Dat aantal bedroeg volgens hulpverleners gemiddeld 150 per dag in januari en 97 per dag in februari.
Israël heeft de bedoelingen van de UNRWA in twijfel getrokken en zegt dat personeelsleden betrokken waren bij de Hamas-aanvallen van 7 oktober. Toch waarschuwen Amerikaanse functionarissen dat hun luchtdroppings geen wondermiddel zijn voor de bredere humanitaire crisis, omdat ze geen voorraden op de schaal van konvooien kunnen verplaatsen. Zelfs grote militaire vrachtvliegtuigen, zoals de C-130’s die zaterdag werden gebruikt, kunnen slechts een fractie vervoeren van de voorraden die een vrachtwagenkonvooi zou leveren, volgens Amerikaanse functionarissen met kennis van de luchtlandingen. Bovendien is er naar verluidt de uitdaging om hulp die ter plaatse wordt gedropt, veilig te stellen en op een ordelijke manier te distribueren.
De Verenigde Staten proberen nog steeds te onderhandelen over een pauze in de gevechten, waardoor de reguliere hulpleveringen via land vanuit buurland Egypte kunnen worden hervat.
Het was niet duidelijk wanneer de volgende luchtlanding zou plaatsvinden, aangezien er zondag slecht weer werd voorspeld voor Gaza,vernam Worthy News&Nieuwspartner De Couturekrant.
Het door Hamas geleide ministerie van Volksgezondheid zegt echter te vrezen dat het dodental zonder hulp ver boven de ruim 30.000 Palestijnen die tot nu toe zijn gestorven, zal stijgen. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen burgers en Hamas-strijders.
Het aantal doden is moeilijk te verifiëren, maar Israël zegt dat het tot nu toe meer dan “13.000 Hamas-terroristen” in Gaza heeft gedood.