EEN MUSEUM ALS MOTOR VAN EEN LAND
SPANJE/BILBAO - 2 januari 2026 - Het motregent in Amsterdam, maar in Bilbao laat kunst zon en werkgelegenheid samenvallen. Guggenheim Museum Bilbao sloot 2025 af met 1.305.003 bezoekers – opnieuw een sterk jaar, met een zomer die tot de beste ooit behoort. Het is het soort cijfer dat verder reikt dan cultuur alleen.
Onder leiding van de nieuwe directeur-generaal Miren Arzalluz bevestigt het museum zijn rol als internationale trekker: 69% van de bezoekers kwam uit het buitenland, vooral uit Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Kunst blijkt hier een universele taal én een economische katalysator.
Dat succes rust niet op één tentoonstelling, maar op een breed en ambitieus programma. Van Tarsila do Amaral tot Helen Frankenthaler, van de grootschalige digitale installatie van Refik Anadol tot film- en videokunst: samen trokken ze honderdduizenden bezoekers. Tegelijk bleef de vaste collectie een constante factor voor wie terugkomt.
Maar het verhaal wordt pas echt interessant wanneer je voorbij de bezoekersaantallen kijkt. In 2025 genereerden de museumactiviteiten € 782,3 miljoen aan economische vraag in Baskenland.
De bijdrage aan het regionale bbp bedroeg € 676,7 miljoen, goed voor 14.319 banen en € 106,1 miljoen aan extra belastinginkomsten. Met een zelffinancieringsgraad van circa 78% blijft het museum bovendien opvallend zelfstandig.
Daarmee is het Guggenheim Bilbao meer dan een architectonisch icoon of toeristische hotspot.
Het is een werkend ecosysteem: cultureel, sociaal en economisch.
Een museum dat laat zien wat er kan gebeuren wanneer kunst niet wordt gezien als kostenpost, maar als investering in een land – en in mensen.
FOTO: DE BINNENKANT VAN HET MUSEUM ...
DOOR: ELIAN BRON









