Teylers Museum oogst waardering in 2025
Terwijl musea elkaar wereldwijd proberen te overstemmen met grootse claims, laat Teylers Museum in Haarlem iets anders zien: concentratie, rust en inhoud. In 2025 bezochten 157.210 mensen het oudste museum van Nederland, dat door bezoekers werd gewaardeerd met een 8,4.
Een belangrijk zwaartepunt dit jaar was De mannen van Michelangelo (nog te zien tot en met 25 januari). De tentoonstelling kreeg lovende recensies in de pers en werd door bezoekers beoordeeld met een 8,2 — het hoogste cijfer in jaren. Niet vanwege spektakel, maar door zorgvuldigheid: zeven jaar voorbereiding, unieke bruiklenen en een presentatie die tijd neemt.
Michelangelo, wetenschap en het gebouw zelf
Bijzonder was de komst van Apollo-David, het eerste marmeren beeld van Michelangelo ooit in Nederland. Het beeld kreeg een plaats in een vernieuwde tentoonstellingsruimte, passend bij de ingetogen kracht van het werk. Ook het gerestaureerde Numismatisch Kabinet — met munten en penningen gepresenteerd zoals in de 19de eeuw — onderstreept waar Teylers sterk in is: laten zien hoe kijken vroeger werkte.
De zomerprogrammering richtte zich op het gebouw en de vaste collectie. Hoewel het bezoekersaantal in de zomer lager lag door het mooie weer, trok de Michelangelo-tentoonstelling in de daaropvolgende maanden weer veel publiek.
VOORUITBLIK 😊
In 2026 werkt het museum verder aan een groter project om zijn verhaal toegankelijker te maken: waarom wetenschap, kunst en fossielen hier samenkomen.
Twee tentoonstellingen staan gepland: Gevaarlijke boeken (vanaf 6 maart), over wetenschappelijke vrijheid en censuur, en later in het jaar een familietentoonstelling over hoe wetenschap werkt.
Maar eerst nog even dit: een laatste maand Michelangelo. Daarna verdwijnen de tekeningen weer in het depot — niet als gemis, maar als belofte voor later.
DOOR: ELIAN BRON









