Oude Kerk viert 300 jaar orgel
DOOR: ELIAN BRON / - 12 oktober 2026 - VATER-MÜLLERORGEL/OUDE KERK/ AMSTERDAM - De Oude Kerk Amsterdam viert zaterdag 17 oktober de 300ste verjaardag van het Vater-Müllerorgel. Tijdens een orgelmarathon spelen zeven organisten uit Nederland en Duitsland op het historische instrument.
De marathon begint om 10.00 uur met Matteo Imbruno, organist-titulair van de Oude Kerk Amsterdam. Om 11.00 uur speelt Winfried Bönig, organist van de Dom van Keulen.
Henk Verhoef, organist van de Nieuwe Kerk Amsterdam, is om 12.00 uur aan de beurt.
Daarna volgen om 13.00 uur Margreeth de Jong, organist van de Nieuwe Kerk Middelburg, en om 14.00 uur Evan Bogerd, cantor-organist van de Westerkerk Amsterdam. Aart Bergwerff, organist van de Grote Kerk Breda, speelt om 15.00 uur.
Om 16.00 uur is het de beurt aan Arjen Leistra, stadsorganist van Schiedam. Imbruno sluit de marathon om 16.45 uur af.
Het orgel werd in 1726 gebouwd door Christian Vater en later uitgebreid door Johann Caspar Müller. Kort na de voltooiing moest het instrument worden gedemonteerd vanwege instortingsgevaar van de kerktoren.
Nadat de fundering was hersteld, werd het orgel teruggeplaatst en verder uitgebreid.
Door de eeuwen heen zijn veel historische orgels ingrijpend veranderd of vervangen. In het Vater-Müllerorgel zijn veel oude onderdelen en kenmerken bewaard gebleven.
De laatste restauratie vond plaats van 2015 tot 2019.
De orgelmarathon is vrij toegankelijk met een toegangsbewijs voor de Oude Kerk.
FOTO: HET ORGEL MAAKTE AL HEEL VEEL MEE ... MAAR DE MUZIEK SPRAK VOOR ZICHZELF ...









